Jak zainstalować Python 3 na Windows 10

Żeby zacząć przygodę z programowaniem w Pythonie, trzeba go najpierw zainstalować. Jest to prosta czynność, którą w krokach opisałem poniżej.

1. Otwieramy wyszukiwarkę Google i wpisujemy hasło: „python downloads

2. stronie „Downloads” wybieramy Windows, na wyświetlonej stronie klikamy w link: Latest Python 3 Release – Python 3.X.X, po czym wyświetli nam się strona z informacjami dotyczącymi najnowszej wersji Pythona.

3. Przewijamy stroną na sam dół, gdzie umieszczone są linki do pobrania odpowiedniej dla naszego systemu wersji Pythona. Klikamy wersję Pythona opisaną jako: Windows x86-64 executable installer, po czym następuje pobieranie aplikacji na nasz komputer. Pobieramy wersję 64-bit’ową.

4. Do wyboru mamy również mamy również wersję na komputer w wersji 32-bit’owej opisanej jako: Windows x86 executable installer

5. Dla uproszczenia zawsze możemy kliknąć żółty przycisk „Download Python 3.X.X” pobierania znajdujący się na podstronie „Downloads” lub szary „Python 3.X.X”, który pokarze się po najechaniu kursorem w submenu opcji „Windows”.

6. Klikamy w lewym dolnym rogu dwa razy prawym przyciskiem myszy i rozpoczyna się instalacja Pythona.

7. Co ważne, na pierwszym ekranie instalatora należy zaznaczyć checkbox: Add Python 3.X to PATH, by potem mieć łatwy dostęp do Pythona z poziomu wiersza poleceń i nie będziemy musieli później ręcznie tej ścieżki dodawać, co może nastręczyć pewnych problemów.

8. Następnie klikamy opcję „Install Now” i rozpoczyna się instalacja aplikacji na komputerze.
9. Po zakończonym procesie instalacji pojawi się ekran informujący o powodzeniu instalacji.

10. Po zakończonej instalacji możemy sprawdzić czy mamy zainstalowanego Pythona na komputerze na dwa przykładowe sposoby:
>> w okienku wyszukiwania Windows, wpisujemy „IDLE”, po czym wyświetla się wersja Pythona.

>> lub można wcisnąć razem przyciski Windows (KRATKA) + R, w oknie uruchamiania wpisujemy „CMD”, klikamy „OK” po czym pojawia się wiersz poleceń, w którym wpisujemy polecenie „python”, co powoduje wyświetlanie wersji zainstalowanego Pythona na komputerze.