Dodawanie danych do bazy SQLite3

Po połączniu danych możemy zapełnić bazę danymi, co pozwoli nam na dalsze operacje i eksperymenty z bazą SQLite3.

Najprostszym sposobem, jest wstawianie danych linia po linii z użyciem metody  .execute() . Z czego, z reguły w zaawansowanych programach się nie korzysta, ale do celów edukacyjnych nam to w zupełności wystarczy.

Załóżmy, że mamy bazę samochodów o nazwie „auta” z kolumnami nazwanymi kolejno: id, marka, model, rocznik

Teraz chcemy dodać kolejne auta w kolejnych wierszach, żeby tego dokonać musimy napisać poniższy kod:

Wadą powyższego kodu jest to, że musisz pamiętać, jaki ostatni numer identyfikacyjny „id” wstawiłeś i dodać kolejny. Można sobie z tym łatwo poradzić wpisując w polu identyfikatora wartość  NULL , dzięki temu zabiegowi baza sama utworzy za nas właściwe „id”.

Możemy też dodać wiele rekordów na raz używając metody  .executemany() . Dodatkowo celem zabezpieczenia zapytania przed atakami typu „wstrzyknięcia kodu SQL” (SQL injection) oraz zabezpieczenia przed potencjalnymi błędami, nie powinno się umieszczać bezpośrednio w zapytaniu SQL umieszczać wartości pól, tylko stosować zastępników (placeholder) w postaci znaków zapytania ? . Wartości będą wtedy przekazywane w tulpach, jako drugi argument. Poniżej przykład takiego kodu:

W tulpie w miejscu identyfikatora „id” pojawiła się wartość None , jest ona w tulpie odpowiednikiem wartości  NULL  i w tym przypadku jest wykorzystana do automatycznego nadania kolejnych wartości identyfikatora „id” do kolejnych wierszy z danymi aut.

Wprowadzone dane samochodów, powinny pojawić się w bazie SQLite3.  Można je sobie łatwo podejrzeć używając managera bazy danych SQLiteStudio.